اخذ مابه‌التفاوت نرخ ارز از اقلام تعرفه کالاهای اساسی

اخذ مابه‌التفاوت نرخ ارز از اقلام تعرفه کالاهای اساسی ( کره ، حبوبات ، چای و کاغذ ) که از فهرست اقلام مشمول ارز ۴۲۰۰۰ ریالی خارج شده اند و تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۳/۱۸ ترخیص نگردیده اند .

متن مصوبه

سازمان : بانک مرکزی
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
شماره : ۹۸/۱۰۰۱۸۶

با سلام

احتراماً ، پیرو نامه های شماره ۸۰۶۶۱/۹۸ مورخ ۱۲/۳/۱۳۹۸ و شماره ۵۸۸۷۸/۹۸ مورخ ۲۵/۲/۱۳۹۸ ضمن ارسال تصویر نامه شماره ۹۰۳۹۹/۶۰ مورخ ۲۸/۳/۱۳۹۸ مدیر محترم دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت ، معدن و تجارت و ضمائم مربوطه حاوی کد تعرفه کالا های مربوطه.

در راستای اجرای تصمیمات کمیته بند ۳-۴ مصوبه کارگروه تنظیم بازار ( جلسه مورخ ۱۳/۳/۱۳۹۸ ) در خصوص واردات کره ، حبوبات ، چای و کاغذ بدینوسیله به اطلاع می رساند :

۱- در مواردی که تأمین ارز بابت گشایش اعتباری اسنادی ، ثبت برای اسنادی و حواله ارزی برای واردات کره ، حبوبات ، چای و کاغذ با نرخ رسمی ( ۴۲،۰۰۰ ریال به ازاء هر دلار ) صورت پذیرفته و کالای مربوطه تا تاریخ ۱۸/۳/۱۳۹۸ ترخیص نگردیده است ، پذیرش اسناد حمل مربوطه و صدور اعلامیه تامین ارز منوط به دریافت مبلغ چهل و هشت هزار ( ۴۸،۰۰۰ ) ریال به ازای هر دلار ( بر مبنای نرخ تبدیل روز تأمین ارز ) از متقاضی با رعایت سایر مقررات خواهد بود . مقتضی است آن بانک وجوه ما به التفاوت دریافتی را بلافاصله به حساب شماره ی شبای ۷۶۰۱۰۰۰۰۴۰۰۱۰۰۰۹۱۰۰۱۷۸۰۶ IR خزانه داری کل کشور نزد این بانک واریز نمایند . ضمناً در این ارتباط لازم است آمار اطلاعات فوق در لبه ی مابه التفاوت سامانه تامین ارز ثبت گردد .

————————————–

۲- در خصوص موارد تامین ارز شده به نرخ های کمتر از چهل و دو هزار ( ۴۲،۰۰۰ ) ریال از جمله نرخ های مبادله ای و آزاد می بایست علاوه بر دریافت مبلغ چهل و هشت هزار ( ۴۸،۰۰۰ ) ریال ما به التفاوت معادل ریالی ارز تأمین شده تا مبلغ چهل و دو هزار ( ۴۲،۰۰۰ ) ریال به ازای هر دلار نیز از متقاضی اخذ گردد .

————————————–

۳- برای مواردی که اعلامیه تأمین ارز آن بر مبنای نرخ رسمی قبل از ابلاغ این بخشنامه صادر گردیده است ، در صورت مراجعه واردکننده جهت پرداخت  ما به التفاوت مبلغ چهل و هشت هزار ( ۴۸،۰۰۰ ) ریال به ازای هر دلار ؛ لازم است آن بانک ضمن دریافت و واریز ما به التفاوت مذکور نسبت به صدور تأییدیه تسویه حساب مربوطه خطاب به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و رونوشت به وزارت صنعت ، معدن و تجارت ( مدیر کل دفتر برنامه ریزی تامین ، توزیع و تنظیم بازار ) و با ذکر نام شرکت ، شماره ثبت سفارش ، شماره و تاریخ پروانه گمرکی حاکی از ترخیص قطعی کالا ، تناژ و ارزش محموله اقدام نمایند .

خاطر نشان می سازد کارمزد های مربوط به نقل و انتقال و تبدیل ارز نیز مشمول پرداخت ما به التفاوت مقرر فوق الذکر خواهد بود .
خواهشمند است ضمن ابلاغ مراتب به کلیه شعب و واحد های ارزی ذیربط بر حسن اجرای آن نیز نظارت نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *