ماده ۳۸ قانون صادرات و واردات

ماده ۳۸ – واردات مقطعی کالا به صورت بدون انتقال ارز

۱- قطعات یدکی ، ابزار برشی ، قالب نو یا مستعمل و نمونه کالا ( برای تحقیق و کپی برداری ) برای واحدهای تولیدی ، آموزشی یا تحقیقاتی همچنین نمونه دارو ( فراورده های دارویی ، مواد اولیه و مواد جانبی ) و مواد مورد نیاز برای بسته بندی آن تجهیزات و ملزومات پزشکی ، آزمایشگاهی و بهداشتی، شیر و غذای کودک ، کتب و نشریات و تجهیزات آزمایشگاهی و ملزومات تحقیقات علمی برای دانشگاه های علوم پزشکی در صورتی که جنبه تجاری نداشته باشد ، رأساً به نام واحد تولیدی یا مؤسسه آموزشی یا تحقیقاتی یا درمانی مربوط قابل ورود و ترخیص است.

۲- در صورت کسر تخلیه ، ضایعات کالای وارداتی و مغایرت کالای وارداتی با کالای سفارش شده که فروشنده خارجی ملزم به ارسال کالای مجانی برای جبران خسارت می گردد ، کالای ارسالی با تشخیص گمرک ایران و موافقت وزارت صنعت ، معدن و تجارت قابل ترخیص است.

۳- درمواردی که خریدار موفق به اخذ تخفیف از فروشنده شود با مشخص نمودن ارتباط با واردات قبلی خود و ترخیص کالای ارسالی بابت تخفیف از فروشنده شود با مشخص نموده ارتباط مورد با واردات قبلی خود ، واردات و ترخیص کالای ارسالی بابت تخفیف با تشخیص گمرک ایران و موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت بلامانع است.

۴- کاتالوگ ها ، بروشور ، تقویم ، کتابچه ، CD ، دیسکت ، نوار و میکرو فیلم حاوی مشخصات فنی و تجاری کالا ، اسناد مربوط به محل کالا ، نقشه های فنی و نمونه های فاقد بهای ذاتی ( نظیر تابلو منسوجات و غیره ) بدون پرداخت سود بازرگانی و بدون کسب مجوزهای مقرر در جدول ضمیمه این آیین نامه قابل ترخیص است.

۵- کالاهای مورد نیاز پیمانکاران و مشاوران ، با تشخیص و موافقت سازمان دولتی ذی ربط و موافقت وزارت صنعت ، معدن و تجارت قابل ورود و ترخیص است .

۶- ورود و ترخیص موقت یا قطعی کتب و نشریات ، CD ، دیسکت ، نوار و میکروفیلم حاوی مطالب عملی و فرهنگی و سایر محصولات صنعت چاپ ، تکثیر و کپی برداری در زمینه های علمی و فنی مشروط بر آنکه از نوع ممنوع شرعی یا قانونی نباشد ، با موافقت وزارت علوم و تحقیقات و فناوری  و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی حسب مورد و در سایر زمینه ها با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون ارائه هیچگونه مجوز دیگری قابل انجام است.

۷- اجزا، قطعات ، تجهیزات و لوازم مورد نیاز خط تولید واحدهای تولیدی داخلی که بر اساس قرارداد فروش از طرف فروشندگان خارجی به صورت رایگان به نام واحد تولیدی ارسال می گردد، به تشخیص وزارتخانه تولیدی ذی ربط و موافقت وزارت صنعت و معدن و تجارت قابل ترخیص خواهد بود.

۸- اجزا ، قطعات و لوازم مورد نیاز برای تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش دستگاه های خارجی موجود در داخل کشور توسط نمایندگی های مجاز ، با کسب مجوزهای لازم قابل ترخیص است.

۹- ورود و ترخیص هرگونه کالای مجاز اعلام شده توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت به صورت بدون انتقال ارز و با انجام ثبت سفارش و پرداخت حق ثبت سفارش و سایر حقوق قانونی قبل از ترخیص کالا و بدون ارائه هرگونه مجوز دیگری مجاز است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *