استفاده از ظرفیت بنادر کشور برای واردات کالاهای اساسی

استفاده از ظرفیت بنادر کشور برای واردات کالاهای اساسی : حسب اطلاع معاونت فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران در نامه ای که از سازمان بنادر و دریانوردی ارسال شده ، آمده است:

متن مصوبه شماره ۲۰۹۷۹/ص/۹۸

سازمان : بنادر و دریانوردی
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
شماره : ۲۰۹۷۹/ص/۹۸

همانگونه که استحضار دارید به منظور واردات کالاهای اساسی مورد نیاز کشور :

به ویژه در دوره تشدید تحریم های ظالمانه آمریکا ، بهره گیری از حمل و نقل دریایی و بنادر تجاری کشور که از مزایای اقتصاد مقیاس و توان عملیاتی بسیار بالا برخودار هستند ، ضروری خواهد بود .

در این راستا سازمان بنادر و دریانوردی با هدف مشارکت فعالانه در امر تامین امنیت غذایی کشور و  با رعایت اصول پدافند غیر عامل در تنوع بخشی به مبادی ورودی کالاهای مذکور:

علاوه بر تکمیل قابلیت های عملیاتی بندر امام خمینی ( ره ) به عنوان هاب غلات کشور ، نسبت به اختصاص بخش قابل توجهی از ظرفیت سایر بنادر از جمله بندر شهید رجایی و چابهار و ارتقا توان تجهیزاتی آنها به منظور پهلودهی شناورهای حامل کالاهای اساسی و تخلیه و بارگیری کالاهای ذکر شده اقدام و زمینه ارائه خدمات با سرعت عمل مطلوب و بهره وری مناسب را فراهم نموده است .

از سوی دیگر متناسب با سیاست های دولت جمهور اسلامی ایران در تامین بخشی از نیاز کشور از طریق کشورهای آسیای میانه ، توسعه و تجهیز بنادر شمالی کشور از جمله بندر انزلی و بندر نوشهر برای پهلودهی شناورها و تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی را نیز به انجام رسانده است .

متاسفانه علیرغم اقدامات به عمل آمده :

اصرار سازمان ها و شرکت های دخیل در امر واردات کالاهای اساسی و  همچنین تجار و صاحبان کالا به استفاده از ظرفیت های بندر امام خمینی ( ره ) در جنوب و بندر امیر آباد در شمال کشور ، باعث ایجاد ترافیک  شناور و محدودیت فضای ذخیره سازی و انبار شده است

نگرانی هایی چون :

  • افزایش  هزینه تمام شده واردات کالاهای مذکور که تاثیر بسزایی در هزینه سبد خانوار دارد نیز بروز نماید .
  • این در حالی است که ظرفیت های اختصاص یافته در سایر بنادر به این گروه کالایی ، کماکان بلاستفاده مانده یا در حداقل بهره وری عملیاتی می باشد .
  • بدینوسیله ظرفیت های ایجاد شده در بنادر کشور  به اطلاع  کلیه تجار و بازرگانانی که در زمینه واردات غلات و کالاهای اساسی فعالیت می کنند ،   می رساند .
  • نسبت به ترغیب آنان به استفاده از ظرفیت های بسیار مطلوب بنادر شهید رجایی ، بوشهر و چابهار در جنوب ، بنادر انزلی و نوشهر در شمال اقدام گردد .
  • بدیهی است که تحقق این امر ، نقش  بسزایی در کاهش زمان و هزینه و تسهیل روند ترخیص ، حمل و توزیع کالاهای مذکور در داخل کشور خواهد داشت .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *