الزام دستگاه‌ها به صدور مجوزهای ترخیص ظرف هفت روز

الزام دستگاه‌ها به صدور مجوزهای ترخیص ظرف هفت روز : معاون گمرک ایران گفت تمامی دستگاه‌های استعلام شونده و یا صادرکننده مجوز برای ترخیص کالا از گمرکات کشور مکلف به ارسال پاسخ نهایی استعلام به گمرک ، ظرف حداکثر هفت روز کاری شدند.

گمرک ایران ، مهرداد جمال ارونقی درباره ترخیص کالا ، اظهار داشت : تمامی دستگاه‌های استعلام شونده و یا صادرکننده مجوز برای ترخیص کالا از گمرکات کشور از جمله سازمان ملی استاندارد ایران ، مکلف به ارسال پاسخ نهایی استعلام به گمرک از طریق سامانه ، در مدت حداکثر هفت روز کاری شده‌اند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به ماده ١٢ قانون امور گمرکی گفت : به منظور تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی در مبادی ورودی و خروجی ، نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌ های مسوول سایر کنترل‌ها موظفند تحت نظارت گمرک اقدام کنند.

به گفته وی سایر کنترل‌ ها مانند بازرسی‌ های پزشکی ، دامپزشکی ، گیاهی ، استانداردهای فنی و کیفیت باید به صورت هماهنگ و تحت نظارت گمرک ساماندهی شود.

معاون فنی گمرک ادامه داد : در اجرای ماده ١٢ قانون امور گمرکی وظایف متعددی برای وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مسوول سایر کنترل‌ها درنظر گرفته شده است ؛ از جمله این وظایف می‌توان به استقرار نمایندگان تام الاختیار این مراجع در اجرای پنجره واحد فیزیکی در گمرکات اجرایی کشور اشاره کرد.

وی افزود : همچنین تنظیم ساعات کاری و ایام حضور نمایندگان تام الاختیار بر اساس نظر گمرک ، به نحوی که هیچ گونه خللی در ترخیص کالا بدلیل عدم حضور آنان ایجاد شود ، از دیگر وظایف این مراجع و سازمان‌ های همجوار گمرک است.

معاون گمرک ایران خاطرنشان کرد : طبق قانون ، باید تنظیم مدت بازدید ، نمونه‌گیری و پاسخگویی مراجع صدور مجوزهای لازم، براساس نظر گمرک انجام شود. ارونقی اعلام کرد: در راستای تسهیل واردات کالا، تمام دستگاه‌های استعلام شونده و یا صادرکننده مجوزهای فنی، ایمنی، بهداشتی و قرنطینه‌ای برای ترخیص کالا از گمرکات کشور -از جمله وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی ، بهداشت ، سازمان ملی استاندارد ایران و …- مکلف به ارسال پاسخ نهایی استعلام به گمرک از طریق سامانه ظرف مدت حداکثر هفت روز کاری شده‌اند.

به گفته وی، این موضوع به همه گمرکات ابلاغ و به فعالان اقتصادی نیز اطلاع‌رسانی شده تا اگر با موارد مغایر این موضوع برخورد کردند، آن را به گمرک ایران اعلام کنند تا پیگیری لازم در این خصوص انجام شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *