اصلاح مصوبه کالا‌های قابل ورود مرزنشینان

اصلاح مصوبه کالا‌های قابل ورود مرزنشینان : هیئت وزیران به منظور حمایت از مرزنشینان ( کارت مرزنشینی ) و فعالیت بازارچه‌ها و اسکله‌های مرزی و جلوگیری از پدیده قاچاق ، تصویب‌نامه کالا‌های قابل ورود مرزنشینان را اصلاح کرد.

به گزارش « پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت » هیئت وزیران در جلسه ۴ دی ۱۳۹۸ به پیشنهاد مشترک وزارت‌ خانه های صمت و کشور و به منظور حمایت از مرزنشینان و فعالیت بازارچه ها و اسکله های مرزی و جلوگیری از پدیده قاچاق ، مصوبه موضوع کالاهای قابل ورود مرزنشینان را اصلاح کرد.

مطابق این اصلاحیه، واردات کالاهای قابل ورود به بازارچه های موقت مرزی ، منوط به ثبت آماری ( به جای ثبت سفارش ) و تأیید منشاء ارز از سوی بانک مرکزی و با رعایت استانداردها و ضوابط دستگاه های ذی‌ربط و مقررات بهداشتی و قرنطینه ای مجاز است.

هم‌چنین ، تعیین نوع و میزان اقلام قابل ورود با رویه مرزنشین مشمول تسهیلات مبادلات بازارچه های مرزی ، ملوانان و کارکنان شناورهای زیر ۵۰۰ تن ظرفیت مرزنشینان و شرکت های تعاونی آن ها به کارگروه قانون ساماندهی مبادلات مرزی ، تفویض و درصورت تأیید کارگروه مذکور ، از سوی وزارت صمت ابلاغ می شود.

افزون بر این واردات مواد اولیه و قطعات یدکی و ملزومات تولید قابل ورود توسط مرزنشینان با تأیید وزارت صمت و با هماهنگی بانک مرکزی مجاز است.

این وزارت موظف است اطلاعات مربوط به واردات موضوع این تصویب نامه را به گمرک ارسال کند.

هم‌چنین، کالاهای وارداتی از بازارچه های مرزی رسمی غرب کشور مشمول میزان ۱۰ درصد تخفیف سود بازرگانی می شوند (توصیه میشود برای آشنایی بیشتر بخش تعرفه گمرکی صادرات و واردات کشور را مطالعه نمایید).

یادآوری : همچنین توصیه می‌شود برای آشنایی بیشتر بخش قوانین و مقررات واردات – مرزنشینان را نیز مطالعه نمایید.در این بخش اطلاعات جامعی در خصوص اخرین قوانین و مقررات مرتبط، فهرست بازارچه های مرزی و … ارائه شده است.

تصویب نامه شماره ۱۳۰۹۷۳/ت۵۶۷۵۵هـ

سازمان : هیئت وزیران
تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
شماره :۱۳۰۹۷۳/ت۵۶۷۵۵هـ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *