ضوابط واردات در مقابل صادرات خود و صادرات غیر

ضوابط واردات در مقابل صادرات خود و صادرات غیر ابلاغ شد.

اطلاعیه بانک مرکزی در کانال اطلاع رسانی سامانه نیما :

قابل توجه صادر کنندگان محترم، به اطلاع می‌رساند، در فایل زیر، بخشنامه ضوابط ارز واردات در مقابل صادرات خود و صادرات غیر آورده شده است.

در این فایل ضمن تشریح گام به گام فرآیند ، برای مواردی که قبلا صادرکنندگان از ارز حاصل از صادرات خود جهت واردات کالا استفاده کرده بودند ولی اطلاعات پروانه های صادراتی مربوط به آن در سامانه تامین ارز توسط بانک عامل به ثبت نرسیده بود، راهنمایی لازم ارائه شده است.

متن این دستورالعمل در نوشته “راهنمای بازگردانی ارز حاصل از صادرات” ارائه شده است.

توضیح در خصوص تبصره ۱ دستورالعمل فوق

برخی از صادرکنندگان به دلیل عدم آشنایی با فرآیند واردات در مقابل صادرات ، در ثبت سفارش های قبلی خود نوع تامین ارز را خرید از سیستم بانکی انتخاب کرده بودند اما در عمل ارزی خریداری نکرده و در واقع از ارز حاصل از صادرات خود جهت تامین مالی ثبت سفارش استفاده کرده بودند. لذا با توجه به عدم ثبت و استهلاک پروانه های صادراتی مربوطه ، مستنداتی در سیستم بانکی که نشان دهنده بازگردانی ارز حاصل از صادرات این پروانه ها به چرخه تجاری کشور باشد وجود نداشت.

لذا این امکان برای ایشان فراهم شده است که ثبت سفارش های قبلی خود که روال صحیح اشاره شده در دستورالعمل را طی نکرده اند مطابق همین رویه اصلاح نموده و به ازای آن پروانه های صادراتی مربوطه را در بانک عامل خود ثبت نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *